Skip to content ↓

Senior Leadership Team

Mr R Hussain

Principal

Mrs Z. Pett

Vice Principal

Mr T. Greenwood 

Vice Principal

Mr T. Hopkins

Assistant Principal (Behaviour)

Ms M. Brady

Assistant Principal (Teaching & Learning)

Mrs S. Alderson

Assistant Principal (Curriculum)

Ms N. Kwabi

Head of Sixth Form

Leadership Team 

Mr A. Hussain

Director of Logic and Enterprise 

Mr A. Menghis

Director of Research and Design

Mr A. Watson

Director of Culture and Society 

Miss A. Hughes

SENCO

Senior Management Team

Mr B. Freeburn

Head of Year 7 

Miss S. Douglas

Head of Year 8

Mr H. Dalton

Head of Year 9

Mr J. Golding

Head of Year 10

Mr F. Lawrence 

Head of Year 11

Mrs A. Charlton

MFL Lead 

Miss S. Otoo

Head of English

Mr M. Pigott 

Head of Maths 

Teaching Staff

Mrs Z. Ali

Religious Studies

Ms J. Anderson 

Art Lead 

Mr L. Ashby

Science 

Ms S. Bhachu

Cover Teacher

Miss E. Botha

Science & Enrichment & Careers Lead

Mr B. Brown

Science (KS3 Science Lead)

Mr J. Brown

History Lead

Ms E. Calabro

English

Miss S. Choudry

Religious Studies

Mr R. Chowdhury

Science

 Mr C. Dewick 

Science 

 Ms A. Diaz Gomez

Cover Teacher

 Miss M. Fahy 

English & Drama 

Miss D. Falusi

Cover Teacher

Miss R. Geldart

English (KS3 English Lead)

Miss G. Goddy

Modern Foreign Languages

Mrs S. Hasnat

Art 

Mr A. Hassan

Maths

Ms L. Hickman

Geography Lead

Miss C. Hinds

Physical Education (Apprentice Teacher)

Miss K. Hinds 

Design & Technology (Apprentice Teacher)

Mr G. Idehen

Maths

Ms S. Jacobs 

English 

Mr J. Johnson 

English 

Mr L. Kirkham 

Geography 

Mrs S. Klycheva

Maths (KS3 Maths Attainment & Achievement Lead)

Mr A. Marshall 

Geography 

Mrs D. Mckenzie

DT Lead

Mr K. McInnis

Music Lead

Mr G. McPeake

Design & Technology

Mr M. Mercer History
Mrs N. Mushoriwa English

Miss A. Opoku

Maths

Mr D. Osborne

Religious Studies (KS3 Lead)

Mrs F. Pasha 

Maths 

Mr T. Purnell 

Science 

Mr Y. Shimirty

Physical Education 

Mr T. Todd 

Maths 

 Mrs P. Tormo

Modern Foreign Languages

Miss E. Woolsey

Physical Education 

Support Staff

 

CLASSROOM BASED SUPPORT STAFF

Ms K. Amer

Learning Support Assistant

Mrs C. Brown 

Learning Support Assistant

Mrs D. Genutiene

Learning Support Assistant

Miss S. Gordon

Learning Support Assistant

Mrs S. Ikhlaq

Learning Support Assistant

Mr M. Ndandani

Learning Support Assistant

Miss K. Kilburn

Learning Support Assistant

Mrs B. Obasa

Learning Support Assistant

Miss I. Ogunnaike

Learning Support Assistant

Ms S. Smith-Spencer

Learning Support Assistant

Mr K. St Helien

Learning Support Assistant

Miss R. Wilson

Learning Support Assistant

 

MIDDAY MEAL SUPERVISORS

Mrs B. Obasa

Midday Meals

Ms L. Williams

Midday Meals

Ms M. Meade

Midday Meals

Miss S Parker

Midday Meals

Non-Class Based Staff

NON-CLASS BASED STAFF

Ms S. Eden

Business Manager (Federation)

Mrs E. Clark

HR Manager (Federation)

Ms D. Leggat

Finance Administrator (Federation)

Mr A Flanagan

Facilities Manager (Federation)

Miss E. Holliday

Executive Co-Headteachers' PA (Federation)

Miss R. O’Mard

Principal’s PA

Ms A. Hinds

Home School Link Worker

Mrs C. Beaumont

Admissions, Examinations & Attendance Officer 

Mrs B. Moss 

Assistant SENCo

Miss M. Abebrese

Student Welfare KS3 

Ms S. Newington

Student Welfare KS4

Miss K. Machin

Behaviour Support Assistant & Careers Administrator

Mr L. Rabiu

Behaviour Support Assistant

Miss T. Hinds

Administrative Assistant

Mrs I. Dixon

Administrative Assistant

Ms L. Mnatsakanyan

Library Support

Mr R. Moss

Premises Officer 

Mr A. Covington

Premises Assistant 

Mr D. O'Farrell

Premises Assistant

Mrs P. Salau

Reprographics & Cover Supervisor

Mr S. Hay

Science Technician

Mrs E Eboigbodin-Johnson

Science Technician